Kampania - Młodzi i Szkoły Pobożne

Kampania - Młodzi i Szkoły Pobożne

W krakowskim liceum jedno ze spotkań grup Betania 2 wpisało się w kampanię całego Zakonu Pijarów: Podjąć decyzję dla nadziei.

Na czym polega rozeznawanie? Bardzo ważna jest wrażliwość na poruszenia duchowe, czyli wewnętrzne impulsy lub natchnienia, które pobudzają nas do konkretnych decyzji w naszym życiu, do konkretnych działań. Mogą to być przynaglenia głosu naszego sumienia, pojawiające się w naszej głowie myśli, przeżywane uczucia i emocje, odzywające się w nas pragnienia i marzenia. Takie wewnętrzne poruszenia duchowe mogą mieć pochodzenie Boskie lub typowo ludzkie, ale mogą też pochodzić od złego ducha. Ich rozpoznawanie, czyli nazywanie i ocenianie jest kluczowe w rozeznaniu duchowym. Zadaniem każdego uczestnika polega na tym, by zidentyfikował i nazwać poruszenia pozytywne – pocieszenia duchowe (pokój, radość, zaufanie) oraz poruszenia negatywne – strapienia duchowe (niepokój, smutek, wątpliwości).

Na spotkaniu nawiązaliśmy do Synodu na temat: Młodzi, wiara i rozeznanie, który w październiku 2018 roku odbył się z inicjatywy papieża Franciszka. W środowisku pijarskim zorganizowano wtedy spotkania z młodzieżą w ramach Pijarskiego Synodu Młodych.

W posynodalnej adhortacji pt. Christus vivit = Chrystus żyje papież Franciszek w rozdziale 9 wprost pisze o rozeznawanie. Poniższy fragment to 285 punkt tej adhortacji z tego właśnie rozdziału:

Jeśli chodzi o rozeznanie powołania, konieczne jest zadanie sobie kilku pytań. Nie należy rozpoczynać od zastanawiania się, gdzie można by było więcej zarobić lub  zdobyć więcej sławy i prestiżu społecznego, ale nie powinno się też zaczynać od zastanawiania się, jakie zadania przyniosłyby więcej przyjemności. Aby uniknąć błędów, należy zmienić perspektywę i zadać sobie pytanie: czy znam siebie samego poza moimi pozorami i odczuciami? Czy wiem, co przynosi radość mojemu sercu, a co je zasmuca? Jakie są moje mocne, a jakie słabe strony? W ślad za nimi, natychmiast pojawiają się kolejne pytania: jak mogę służyć lepiej i być bardziej użyteczny dla świata i Kościoła? Jakie jest moje miejsce na ziemi? Co mogę zaoferować społeczeństwu? Za tymi pytaniami przychodzą kolejne, bardzo realistyczne: czy mam umiejętności potrzebne do świadczenia tej służby, czy mogę je nabyć lub rozwinąć?

O kampanii możesz przeczytać więcej na stronie scolopi.org.

Zostań Pijarem - tu znajdziesz informacje o tym, w jaki sposób pijarzy pomagają młodzieży rozeznać swoje powołanie.